Kıbrıs’ta Sürekli Yükselen Değerler

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe son 5 yıl içerisinde konut fiyatları  yıllık %10 – %12 yükselmiştir. Örneğin 2012 yılında İskele Bölgesinde 22.000 – 24.000 İngiliz Sterlini arasında satılan 45-50 m² ’lik stüdyo daireler bugün inşaat halinde olanlar  35.000 İngiliz Sterlini civarlarında, tamamlanmış daireler ise 40.000 İngiliz Sterlini civarlarında satılmaktadır. Aynı şekilde Mağusa merkezde 35.000 İngiliz Sterlinine satılan 2+1 daireler şuanda 55.000 İngiliz Sterlini civarlarında seyretmektedir. Hemen hemen adanın her bölgesindeki bu yükseliş gözden kaçmamaktadır. Bu yükselişi tetikleyen en önemli etkenlerden biri de Kıbrıs tatil ve otel imkânlarının zenginliğidir.

Sterlin Satışlarının Kazanca Etkisi

İyi bir yatırımcı Sterlin yatırım yapmaktan korkmaz, neden mi? Sterlin son 5 yıl içerisinde % 65 oranında Türk Lirası karşısında değer kazanmıştır. Konut satın alanlar bu artışı kazanca dönüştürmüşlerdir. Nasıl mı? Temmuz 2012 tarihinde  1 Sterlin = 2,8 TL iken, şuan 4,8 TL seviyesinde ilerlemektedir.  Yani  50.000 İngiliz Sterlini değerinde bir daireyi 2012 Temmuz ayında o günkü kura göre 140.000 TL’ye alan yatırımcı, bugün hiçbir konut fiyatı artışını göz önüne almadan, kur artışı ile hesaplayacak olursak, 230.000 TL değerinde bir konuta sahiptir. Yani % 65 kur artışı ile TL bazında 90,000 TL kazanmış oluyor.

Kira Getirisi

Kuzey Kıbrıs’ta yatırımı için en önemli nedenlerden biri de kira amortisman süreleridir. İstanbul gibi bir şehirde minimum Kıbrıs ev kiraları amortisman süresi 25 yıl iken, Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıs ev kiraları amortisman süresi 10-16 yıl arasında değişmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ın AB’ye Girme Olasılığı

Kıbrıs barış görüşmeleri yıllardır devam etmektedir. Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda, Kuzey Kıbrıs Avrupa Birliğine girecektir. Uygun koşullar oluşması durumunda, Kuzey Kıbrıs’tan gayrimenkul yatırımı yapan kişiler, AB toprağında mal sahibi olmuş sayılacak ve  Kıbrısta oturma izni alabileceklerdir. Bu durumda KKTC oturma izni alan yatırımcılar aynı hakları AB kapsamında da kullanabileceklerdir. Ev fiyatlarının Kuzey Kıbrıs’a oranla, Güney Kıbrıs’ta 4 kat daha yüksek olması, gayrimenkul yatırımcılarını cezbeden en önemli diğer noktalardan biridir. Bu avantajlarla Kıbrıs’a yatırım yapanlar KKTC çalışma izni alarak yüksek standartlarda bir yaşama sahip olacaklar.

 

Nova Golden Visa KKTC Paket Fiyatı

  • Paket Fiyatı,  50.000 GBP
  • Retaıner Fee (Kapora), 5000    GBP
  • Gayrimenkul fiyatı ve hizmet bedelleri, 45.000 GBP (Tapu ve oturum işlemleri için müşteri KKTC’de açılacak kendi adına olan hesaba tek kalemde hemen yatıracaktır)
  • Alternatif Ödeme Noktası: Nova Group Global Gayrimenkul A.Ş Türkiye Banka Escrow (Yeddiemin) Hesabı