[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1820″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]1. PASSEPORT TALENT
Yetenek olarak adlandırılan çalışan devinimi, şirketlerin ve ülkelerin çekiciliklerini ölçmek için kilit bir unsur haline geldi. Bununla birlikte ülke seçiminde yaşam kalitesi, işyerinde sosyal ilişkiler, entegrasyon ve aile ortamı, en önemli faktörlerdir.

Fransız Hükümeti Fransa’yı, şirket kurmak, çalışmak ve aileleri ile kalıcı bir şekilde yerleşmek isteyen yatırımcılar, girişimciler, start-up’lar ve uluslararası yetenekler için ideal bir yer haline getirmek amacıyla yabancı yatırımcılara yönelik birçok kolaylık sağlamıştır. Bu kolaylıklar yatırımcılar, yöneticiler ve çalışanların yanı sıra ailelerini de kapsıyor.

Bunların en başında “Passeport Talent”, yani yetenek pasaportu olarak bilinen vize/oturum hakkı geliyor. Böylece Fransız ekonomisine katkıda bulunması muhtemel iş projesi olan yabancı yatırımcılar, Passeport Talent başvurusunda bulunup özel bir oturum hakkına sahip olabiliyorlar.

Yabancı yatırımcılara yönelik yapılan pozitif uygulamalar sonucu, 2019’da Fransa, 1.468 yatırıma ev sahipliği yaparak Avrupa ülkeleri arasında en çekici ülkeler sıralamasında birinci olmuştur.

Fransa’da uzun süreli oturum hakkı tanıyan Passeport talent vizesi 10 alt kategoriden oluşmaktadır:

1.    Nitelikli çalışan / yenilikçi girişim
2.    Uluslararası şirketler grubunda çalışan
3.    Kamu veya özel araştırma kuruluşunda araştırmacı
4.    Yüksek nitelikli çalışan (AB Mavi Kart)
5.    Şirket kurucusu
6.    Yatırımcı (doğrudan ekonomik yatırım)
7.    Kamu kuruluşu tarafından onaylanmış yenilikçi ekonomik proje
8.    Şirket müdürü/yöneticisi
9.    Ulusal veya uluslararası itibara sahip kişi
10.    Sanatsal ve kültürel meslek alanında çalışan

Yukarda belirtilen vize/oturum izinlerine başvuru koşulları farklı olduğundan herhangi bir adım atmadan önce, en uygun Passeport Talent oturum kategorisinin belirlenmesi önem arz eder.

Passeport talent oturum hakkı;
•    4 yıl geçerlidir ve süre sonunda tekrar 4 yıl için yenilenebilir
•    Birinci dereceden aile üyelerini kapsar: eşler Fransa’da ikamet ve çalışma izinlerine sahip olur ve çiftin 18 yaşın altındaki çocukları da Fransa’da ikamet hakkına sahiptir
•    Herhangi ek bir çalışma izni gerekmez
•    Yüksek standartlı eğitim ve sağlık sistemine ücretsiz erişim hakkına sahip olunur
•    Schengen Bölgesi (26 ülke) içinde yılda 6 aya kadar ikamet hakkına sahip olunur
•    Fransa’da 5 yıl ikamet ettikten sonra 10 veya 15 yıllık oturma kartına sahip olunur veya vatandaşlık için müracaat edilebilir

2. FRANSA’DA ŞİRKET KURMAK
Fransa ile yoğun ticari ilişkiler içinde bulunan şirket veya şahıslar, Fransa’da şirket kurarak ilişkilerini bir adım daha ileriye taşımak isteyebilir. Bu noktada Fransa, Avrupa’da şirket kuruluşlarının en hızlı olduğu ve en az maliyet gerektiren ülkelerden birisidir.

Yurtdışında yeni bir şirket kurmak çoğu zaman karmaşık bir işlem gibi görünse de Fransız mevzuatına hâkim deneyimli hukukçulardan, yatırım projenizi gerçekleştirmek için hukuki destek alabilirsiniz.

Kuruluş işlemlerinden önce, birtakım hukuki ve idari hazırlıklar yapmak gerekir;

Fransız kanunları, diğer ülkelere nazaran şirket sermayesine bir Fransız vatandaşının ortak olmasını zorunlu tutmuyor. Dolayısıyla, Türk tüzel veya gerçek kişi, kurulacak şirketin sermayesinin tamamına sahip olabilir. Ayrıca, şirket kurmak için Fransa’da ikamet zorunluluğu da aranmamaktadır. Böylece, bütün kuruluş işlemleri siz Türkiye’de iken Fransa’da yetkilendireceğiniz avukatlarla yürütülebilmektedir.

Fransa’da ticari faaliyette bulunmak isteyenlere, değişik şirket seçenekleri sunulmaktadır. Bunlar arasında önde gelenler şunlardır:

–    Şube (succursale)
–    Temsilcilik bürosu
–    Yavru şirket (filiale)
–    Şahıs şirketi (entreprise individuelle)
–    Limited şirket (SARL – société à responsabilité limité)
–    Basitleştirilmiş anonim şirket (SAS – société par actions simplifiées)
–    Anonim şirket (SA – société par actions)

Her şirket türü ayrı özelliklere sahip olup, yönetici ve ortaklar için ayrı sorumluluklar doğurmaktadır. Genel kural olarak Fransa’da 1 Euro sermaye ile şirket kurmak her ne kadar mümkün olsa da bu tutar her şirket türü içi geçerli değildir. Örneğin, anonim şirket kurmak için minimum sermaye tutarı 37.000 Euro olmalıdır.

Kuruluş aşamaları genelde aşağıdaki gibi ele alınır:
1)    Şirketin ana kuruluş sözleşmesi düzenlenmesi: Bu sözleşme ortaklar arasında kanun hükmündedir. Sözleşmenin kanun hükmündeki maddelerinin net ve mümkün olduğunca detaylı olması gerekir, aksi takdirde şirket isleyişi olağan ticaret kanunlara tabi tutulacaktır.
2)    Yönetici ataması yapılması
3)    Denetçi ataması yapılması
4)    Banka hesabı açılması
5)    Kuruluş sermayesinin (bloke edilmiş bir hesaba) yatırılması
6)    Şirket genel merkez adresi için ofis kira sözleşmesi düzenlenmesi
7)    Şirket kuruluşunun resmî gazetede yayımlanması
8)    Ticaret Odasına (Registre du Commerce et des Sociétés) kayıt için gerekli evrakların düzenlenmesi
9)    Yetkili Vergi Dairesine kuruluş bildiriminin yapılması
10)  Sosyal Sigorta Sandığına kayıt işlemi yapılması
11)  Şirket çalışanları için Sosyal Sigorta Sandığına beyanda bulunulması
12)  Mali müşavir atanması

Bu son etaptan sonra şirket kuruluşu işlemleri sonlandırılmış̧ olacak ve elde edilen şirket sicil kaydı ile (Kbis) şirket, fatura kesebilir bir tüzel kişilik kazanacaktır. Kurulan şirket türüne ve yatırım tutarına göre şirket kurucularına ayrıcalıklı vize ve uzun dönem oturum hakkı tanınabilir. Kurulacak şirketin faaliyet alanı, sermayesi ve ortaklık yapısına göre, projenize en uygun şirket türünün belirlenmesi ve kuruluş hazırlıklarının başlatılması için hukuki destek hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

3. FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ
Fransız vatandaşlığını elde etmek için kanunlarca açık bir şekilde belirlenmiş kriterlere uygunluğun ortaya konulması gerekmektedir. Başvurunuz esnasında en çok dikkate alınan kriter, Fransa’da yasal ve kesintisiz bir şekilde 5 yıl ikamet kriteridir. Bu süreçte ayrıca Fransa’ya ve Fransız toplumunun değerlerine uyum sağladığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.
Yukarda belirtilen süre, başvurunuzun zeminine göre değişmekte olup durumunuza en uygun kategoriyi belirlemek ve akabinde süreci yürütmek için hukuki destek almanızda fayda bulunmaktadır.

Vatandaşlık başvuru kategorileri:
1.    İkamet yoluyla Fransa vatandaşlığına geçiş
2.    Evlilik yoluyla Fransa vatandaşlığına geçiş
3.    Doğum yoluyla çocukların Fransa vatandaşlığına geçiş
4.    Ailede Fransız vatandaşı bulunması sebebiyle Fransa vatandaşlığına geçiş

Belirtmek gerekir ki yabancıların Fransız vatandaşlığına geçmesi Fransız Hukuku tarafından bir hak olarak görülmemektedir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen tüm şartlar yerine getirilse dahi başvurunuz reddedilebilir. Bu nedenle vatandaşlık başvuru dosyanızın hazırlanmasında, hukuki destek alınması, başvurunun başarıyla neticelendirilmesinde katkı sağlayacaktır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]