[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1805″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hollanda’da Şirket Kurmak

Merkezi konumlu yapısı ile Hollanda sabit ve esnek bir iş piyasasına sahip olup, yüksek eğitimli ve çok dilli iş gücü sunmaktadır. Ülkenin Avrupa piyasalarına doğrudan dahil olmayı mümkün kılan ideal konumu ve yatırıma açık ve sürekli ticari hareketliliği gibi ehemmiyetli imkanları barındıran mizacı birçok yabancı şirketi Hollanda’da iş kurmaya cezbetmektedir.  Sizler de Hollanda’da kendi işletmenizi kurmak istiyorsanız size her adımınızda yardımcı olabiliriz.

Hollanda’da şirket açmak için oturma veya çalışma iznine başvurmalı mıyım?

Hollanda’da şirket açmak isteyen girişimci ve tacirlerin Hollanda’da bulunma veya vatandaşı olma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Atayacağınız bir avukat ile şirketinizin yahut şirketteki payınızın yönetimini dilediğiniz yerden sağlayabilirsiniz.

Öte yandan Hollanda’da yaşamak ve şirketinizin başında durmak istiyorsanız, Hollanda ekonomisinin ana çarkı iş adamları ve girişmciler tarafından oluştuğundan, şirket açmak isteyenler için özel bir oturum izni tipi oluşturulmuştur.

Adım 1 :  Şirketin kuruluşu

Şirketin Türünü seçmek

Hedeflerinize size en hızlı bir şekilde ulaştıracak bir yapıda şirket kurmak ilk adımınız olmalıdır. Dolayısıyla şirket türünün seçimi, getireceği kazanç ve sorumluluklar açısından yüksek önem taşımaktadır.

Hollanda ekonomisi ticaret ve yeniliklere dayanmaktadır. Dolayısıyla Hollanda Hukuk sistemi farklı yapılarda birçok tipte şirket türü tanımaktadır. Hukuk sistemince tanınan buy türler şirketin tüzel kişiliğe sahip olup olmamasına göre iki grupta incelenmektedir.

Tüzel kişiliği olmayan hukuki yapılar:

 • Eenmanszaak ya da freelancer
 • Vennootschap Onder Firma (VOF) ya da ortak firma altında ortaklık
 • Commanditaire Vennootschap (CV) ya da sınırlı ortaklık
 • Maatschap ya da ortaklık

Tüzel kişiliği olmayan şirketler, otoriteler karşısında bir yapı oluşturmadıklarından otoritelerin muhatabı siz olmaktasınız.

Tüzel kişiliği olan hukuki yapılar:

 • Besloten Vennootschap (BV) ya da limited özel şirket
 • Naamloze Vennotschap  (NV) ya da halka açık limited şirket
 • Vereniging or association (dernek/birlik)
 • Stichting or foundation (kuruluş)

Tüzel kişiliği olan şirketlerde, şirket içinde yer alan sermaye katkı payınız ya da hisseniz kadar sorumluluğunuz olduğu alamına gelmektedir. Siz ve şirketiniz ayrı yapılar olup, ayrı hak ve yükümlülüklere sahipsinizdir.

Şirketinizin adını seçmek

Şirketinize en uygun hukuki yapısını seçtikten sonra, şirketinize uygun bir isim belirlemelisiniz. Ticari İsim Kanunu, bu süreçte dikkate almanız gereken kuralları barındıran kanundur. Buna göre seçeceğiniz ticari isim, çalışmayı hedeflediğiniz bölge ve sektörde benzersiz olup, yanıltıcı ve yanlış yönlendirici olmamalıdır. Seçiminizin ardından Ticaret Odası’ndan ismin kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Şirketinizin sermayesi

Şirketin asgari sermayesinin şirketin banka hesabına yatırılması gerekmektedir.

Noter

Diğer başvuru ve ticari ve vergi kayıtları için devam etmeden önce, şirket kurulum sözleşmesinin noterde hazırlanıp imzalanması gerekmektedir.

Adım 2 : Gerekli izinlerin alınması ve başvuruların yapılması

Ticaret Sicili ve Vergi İdaresi’ne kayıtların yapılması

Hollanda’da açılacak olan şirketin türünü, oturma izninin durumunu belirledikten sonra şirketinizin Ticaret Odası tarafından tutulan ticaret siciline kaydı gerekmektedir(Kamer van Koophandel, KvK).  Ticaret odasına yapacağınız bu başvuru ile evraklarınızın tam olması ve herhangi bir sakınca bulunmaması durumunda Vergi ve Gümrük İdaresi’ne kaydınız ticaret odasınca yaptırılacaktır. Şirket kurulumunuz Ticaret Odası tarafından Hollanda Resmi Gazetesi’nde ilan edilecektir. Kurulumun tamamlanması ile vergi numarası almanız ve yerel vergi idarelerine kaydolmanız gerekmektedir.

Diğer İzinler

Ancak açacak olduğunuz iş ile ilgili başka resmi otoritelerden izin almanız gerekebileceğini unutmayınız. Örneğin belli bir gıdanın üretimi amaçlı kurulan bir şirketin tarım arazisi olup olmadığının kontrolünden orada o ürüne yönelik bir ekimin yapılıp yapılmayacağına yönelik izinleri alması gerekmektedir. Yahut çevreye ilişkin düzenlemelere uyum sağlayıp sağlamadığının tespiti gerekebilir, buna ek olarak yangın ve diğer güvenlik tedbirleri zorunluluklarını karşılayabilmeniz beklenmektedir. “Her şey Dahil İzin” olarak isimlendirilen Omgevingsvergunning’e başvurarak tüm bu izinlerin ayrı ayrı başvurular ile takibi ile uzun ve masraflı bürokratik işlemler zincirinden kaçınılması sağlayabilirsiniz.

Adım 3 : Muhasebe

Hollanda’nın yerel mevzuatı uyarınca bir şirketin hesaplarını doğru şekilde tutması ve her yıl Ticaret Odası’na yıllık bilançosunu (aktif ve pasif durumunu) sunması gerekmektedir. İş kurulurken hesapların zamanında oluşturulması ve tutulması şirketin kuruluşu açısından büyük önem arz etmektedir. Söz konusu şartlara ilişkin detaylı bilgiyi Muhasebe Şartları sayfamızda bulabilirsiniz.

Adım 4 : Sigorta

Hollanda’da yaşıyor yahut Hollanda’dan bir gelir elde ediyorsanız, sağlık sigorta yaptırmanız ve Hollanda Milli Sigorta Katkı Payı’nı da ödemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak şirketinizin türüne ve bulunduğunuz sektöre göre mülkünün sigortalanması yahut şirketin hukuki sorumluluk sigortası yaptırılması gibi adımlar da tarafınızdan beklenebilecektir.

Hollanda’da şirket kurmak istiyorsanız, avukatlarımız ve vergi danışmanlarımıza danışmanızı öneririz.

 

Hollanda’da Oturma ve Çalışma İzinleri

Türk vatandaşları, Türkiye Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Bolge üyesi olmadığı için Hollanda’da 90 günden uzun bir süre kalmak için oturma iznine başvurmak zorundadır. Ancak bu süreçte, 1968 yılında imzalanan Ankara Antlaşması gereği, Türk vatandaşlarına birçok ayrıcalık sağlanmaktadır. Bu ayrıcalıklar başvuru ücretlerinde indirimden, zorunlu dil sınavında muafiyete kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu ayrıcalıklara ilişkin detaylı bilgiye https://ind.nl/EN/individuals/residence-wizard/turkish-nationals sayfasından ulaşabilirsiniz.

Oturma ve çalışma izinleri Hollanda’da IND tarafından verilmektedir. Oturma izni için birden fazla seçenek altında başvuru yapılabilmekte olup, aşağıda bu yöntemlerden işadamları ve yatırımcılara yönelik sunulan yöntemler incelenecektir.

Hollanda’da kendi işletmemi açıp, serbest meslek erbabı olmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Serbest meslek icra etmek üzere Hollanda’ya yerleşmek isteyen Türk vatandaşları çeşitli koşulları yerine getirmek zorundadır. Bu koşullar şunlardır:

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Genel asayiş ve milli güvenliğe karşı bir tehdit oluşturmamak
 • Savas suçları, terör ve insanlığa karşı suçlar dahil olmak üzere herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Sigortalı olmak
 • Uzun süre yeterli olacak bir finansal desteğe sahip olmak
 • Hollanda’da daha önce yasal olmayan yollarla bulunmamak
 • Daha önceki başvurularda yalan beyanda bulunmamak yahut önemli bilgileri gizlememek
 • İcra edilecek serbest meslek için gerekli niteliklere sahip olmak
 • Ticari aktivitenizin Hollanda ekonomisine katkısının bulunması [Normalde bu katkının Ekonomi Bakanlığı tarafından bir inceleme heyeti görevlendirilerek puanlama sistemi ile tespiti gerekli iken; Turk vatandaşlarına bu puanlama sisteminden muafiyet getirilmiştir. Hollanda’da işletmesini kurarak çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının yapması gereken işletmenin nasıl katkıda bulanacağına yönelik bir iş planı sunulmasıdır.]

Tüm bunlara ek olarak işletmede yönetici yahut ana hissedar olarak , şirketin en az %25ine sahipseniz ya da şirketin risklerinden sorumlu iseniz veya maaşınızın belirlenmesinde etkiniz mevcut ise Hollanda Hukuku’na göre girişimci sayılmaktasınız ve yukarıdaki koşullar çerçevesinde başvuruda bulunma hakkınız bulunmaktadır. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da yatırım yapmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Hollanda yatırımcıların ekonomiye katkılarının yüksek olduğu kanaatinde olup, yatırımlarının devamlılığını sağlayabilmek adına oluşturdukları bu başvuru yolu ile yatırımcılara kolaylıklar sağlamaktadır.  En az 1.250.000.- EUR sermayesi bulunan ve bu meblağ ile yatırımda bulunmak isteyen yatırımcılar için  özel şartlar altında 1 yıllık oturum izni verilmektedir. Yabancı yatırımcılar için oturma izni, çalışma iznini de kapsamaktadir. Bu izne başvurabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Genel asayiş ve milli güvenliğe karşı bir tehdit oluşturmamak
 • Savaş suçları, terör ve insanlığa karşı suçlar dahil olmak üzere herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Sigortalı olmak
 • Kanunda belirli grup şirkete en az 1.250.000.- EUR değerinde yatırım yapmak
 • Yukarıda belirtili meblağı Hollanda’da yer alan bankalardaki bir hesaba yatırmış olmak.
 • Yatırımınızın Hollanda ekonomisine katkıda buluması
 • Hollandalı bir muhasebeden yatırıma ilişkin rapor almak
 • Yatırım yapılan meblağın yasal olmayan yollar ile kazanılmış olmaması
 • Hollanda’da daha önce yasal olmayan yollarla bulunmamak
 • Daha önceki başvurularda yalan beyanda bulunmuş olmamak yahut önemli bilgileri gizlememek

Yukarıdaki şartlar sağlandığında, sizin için yabancı yatırımcılar için oturum izni başvurusunda bulunabilir, mümkün olan en kısa zamanda oturum izninizin almanızı sağlayabiliriz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da şirket açmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Hollanda ekonomisinin ana çarkını her zaman iş adamları ve girişimciler oluşturmuş ve yeni buluşların ve istihdamın kaynağı olmuşlardır. Dolayısı ile ekonomik büyümede bu denli büyük bir rol oynayan iş adamları ve girişimciler için özel bir oturum izni tipi oluşturulmuştur. Bir yıllığına alınabilen bu izne göre, girişimcinin uzman bir yönetici(facilitator) rehberliği altında bu yıl içerisinde yenilikçi bir ürün ya da hizmet sunması beklenmektedir. Bu bir yılın ardından, koşulları yerine getirmesi durumunda, girişimci, yöneticiden bağımsız olarak işletme olarak oturma iznini, yukarıda izah ettiğimiz serbest meslek icrasi için oturum izni olarak uzatabilir. Bir yıllık işbu oturum iznine başvurabilmek için gerekli koşullar şunlardır:

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Genel asayiş ve milli güvenliğe karşı bir tehdit oluşturmamak
 • Savas suçları, terör ve insanlığa karşı suçlar dahil olmak üzere herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Sigortalı olmak
 • Tüberküloz(verem) testi yaptırmak
 • Uzun süre yeterli olacak bir finansal desteğe sahip olmak
 • Hollanda’da daha önce yasal olmayan yollarla bulunmamak
 • Daha önceki başvurularda yalan beyanda bulunmamak yahut önemli bilgileri gizlememek
 • Sunulan hizmetin veya üretilen malın yenilikçi nitelikte olması
 • Yönetici rehberliğinde çalışılıyor olması

Bu tip oturma iznine başvuru için gerekli yenilikçi niteliği, IND, Hollanda için yeni bir şey olması, teknoloji içermesi, oluşumsal ve süreçsel yaklaşım içermesi şartlarından birini içermesi olarak tanımlamıştır. Yine IND’nin tanımlamasına göre yönetici (facilitator) girişimci ile birlikte çalışan ve aralarında sözleşme bulunan, başlangıç sirketleri ile tecrübeli ve girişimcinin akrabası olmayan bir uzmandır.

Yukarıdaki şartlar sağlandığında, sizin için başvuruda bulunabilir, mümkün olan en kısa zamanda oturum izninizin almanızı sağlayabiliriz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diğer izinler

Hollanda’da yaşamak ve çalışabilmek için yukarıdakilerden farklı olarak eğitim, iş, aile ve au-pair sebepleri ile oturma ve çalışma iznine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz var ise hiçbir çekincede olmaksızın bizimle irtibata geçiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]