[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1813″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

İtalya’da Şirket Kurmak

İtalya’da şirket kurmak konusunda genelde tavsiye ettiğim şirket türü limited şirkettir (s.r.l.). İtalya’ da limited şirket kurmak için gerekli asgari sermaye tutarı Euro 10.000,00’ dur. Sermayenin tamamı şirketin tek ortaklı olması halinde kuruluş anında yatırılmaktadır. Birden fazla ortak ile kurulması halinde ise sermayenin %25′ i kuruluş anında yatırılabilmekte olup, daha sonra sermayeyi tamamlamak hususunda kanunen öngörülen bir süre yoktur.

Şirket ortakları gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişi de olabilir. Aksi şirket ana sözleşmesinde öngörülmedikçe, ortaklar dışında gerçek kişi(ler) de yönetime atanabilmektedir.
İtalya’da şirket kurmak için, gerçek/tüzel kişi ortaklara vergi dairesinden vergi numarası alınması gerekmektedir. Ortakların kuruluş işlemlerini yerine getirmek amacıyla İtalya’ da bir adres tayin etmesi gerekmektedir. Kurulumlarda hukuk buromuzun adresini ortakların adresi olarak tayin edebiliriz.
Şirketin adresini tayin ederken ise, eğer ilk etapta bir ofis tutulmayacak ise, sanal ofis hizmeti veren firmalardan yaralanabiliriz.
Şirketin noter huzurunda kurulumu 3. kişiye verilecek bir vekaletname ile mümkündür. Bu vekaletnamedeki yetkiler kuruluş işlemleri ile sınırlı olup, şirket kurulumu gerçekleştikten sonra sona erecektir.

Şirket noter huzurunda ana sözleşme ve tüzüğün imzalanması ile kurulduktan sonra 30 gün içinde ticaret siciline kaydedilecektir (genelde 1-2 haftada sicile kaydı gerçekleşmektedir). Kuruluş ile eş zamanlı olarak şirketin vergi numarasını ve resmi posta adresini talep etmekteyiz. Keza resmi posta adresine gönderilen bildirimler tebliğ edilmiş sayılacaktır.
Ne zaman ki faaliyete başanacak, o zaman şirketinizin statüsünü ticaret sicilinde faal duruma getireceğiz. Çünkü sicile kayıt anında şirket faal statüsünde olmayacaktır.
Milano Ticaret Odasına kayıtlı yeminli tercüman olduğum için gerekli olacak İtalyanca yeminli tercüme hususunda da yardımlarımdan faydalanabileceksiniz.
İtalya’da şirket kurmak, siz İtalya’ya dahi gelmeden yukarıdaki işlemleri adınıza yürütmemle mümkün olup, geriye şirketi faaliyete geçirmek kalacaktır.
Bu arada, şartlar mevcut ise, Devletimizin yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerine tanıdığı teşviklerden de yararlanma imkanınız olabilir.

Oturum izinlerine gelince, belirtmek isterim ki İtala’daki şirketin ortağı/yöneticisi sıfatı ile oturum izni almak şirketin 3 yıl boyunca aktif olması koşuluna bağlıdır ve her yıl açılan iş kotalarına göre mümkündür. Ancak oturum izni alınması hususunda birlikte belirleyeceğimiz kurulum stratejisi sayesinde oturum izni alabilmemiz mümkün olabilecektir.

İtalya Ankara Anlaşması Vizesine Başvurmak İçin Gerekenler

22 yaş ve üzeri adayların iş ve eğitim tecrübeleri bakımından daha olumlu sonuçlar elde ettiği hesaba katılarak, 18 yaşını geçmiş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ankara Anlaşması’na başvurabilir.

Bu vize türüne başvuracak adayların Türkiye Cumhuriyeti Devleti Pasaportuna sahip olması gerekir.

Lise – Üniversite mezuniyet belgesi ya da MEB onaylı ustalık uzmanlık belgesine sahip olmak gerekir.

Başvurulacak meslek ya da meslekler ile ilgili son 2 – 3 yıl Sigortalı ya da Bağkurlu veya iş yeri sahibi olarak çalışıyor olmak gerekir. Eğer geçmişte 3 – 5 – 8 – 10 sene SGK’lı olup son 2 – 3 senedir SGK’sı olmayanlar, sorulacak olan birtakım sorulara mantıklı cevap verdikleri sürece sorunsuz bir şekilde başvuru yapılabilirler.

Kurulacak iş ile ilgili kesinlikle güçlü ve araştırılmış bir iş planı sunulması gerekir.

Kurulacak iş ile ilgili yeterli sermayeye sahip olmak gerekir.

Başvuracak adayların, kendisi ve beraberinde götürecekleri yakınlarının kira, fatura, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde bir birikim sahibi olması gerekmektedir. Bu sayede hiçbir devlet yardımından yararlanmayacakları kanıtlanmış olur.

İtalya’da daha önce yasal olmayan yollar ile bulunmamış olmak gerekir.

Daha önce yapılan başvurularda yalan beyanda bulunmamak ya da çok önemli bilgileri gizlememiş olmak gerekir.

Başvuracak kişinin kesinlikle sabıkasının bulunmaması gerekmektedir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]