[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Almanya Şirket Türleri

Almanya’da herhangi bir ticari faaliyette bulunmayı düşünüyorsanız. Almanya şirket türlerini iyi bilmenizde yarar vardır ve kendi şirketinizi kurmak akıllıca olacaktır. Bu, iş önemsiz olmadıkça, sizi birçok rahatsızlıktan ve yetkililerle ilgili sorunlardan koruyabilir. İşte en yaygın Almanyada şirket türleri.

Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH Sınırlı Şirket

Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH Sınırlı Şirket en yaygın Almanya Şirket Türü‘ dür. Hissedarlar, şirketin borçlarından kişisel olarak sorumlu değildir.

Bir kişi bir GmbH kurmak ve hissedarı olmak için yeterlidir. Hisse sermayesi en az 25.000 € olmalıdır. Hissedarlar ve kurulmakta olan Almanya Şirket arasında noterlik anlaşması yapılmalıdır. Şirket, sadece Şirket Kayıtları’na (Handelsregister) girildiğinde yasal olarak var olur. GmbH’nın adı ya işletmenin amacından ya da hissedarların isimlerinden türetilmelidir ve “mbH” kısaltmasını içermelidir.

Bir GmbH’daki paylar bir sertifikada yer almaz ve borsalarda kote edilemez. Bununla birlikte, bunlar noterli evraklarla aktarılabilirler. Bir GmbH, aynı zamanda şirketin hissedarı olabilecek en az bir yönetici direktörü (Geschäftsführer) tayin etmelidir; şirketi temsil etme yetkisi olan tek kişi.

almanya şirket

Aktiengesellschaft AG

(Anonim şirket; kamu limited şirketi; şirket)

Aktiengesellschaft AG şirket türünde bir almanya şirket kurulması için, şirketin tek hissedarı olabilecek en az bir kişi de olmalıdır. 50.000 € ‘luk bir hisse sermayesi gereklidir; hisse senetleri borsada listelenebilir (ancak bulunmamalıdır). Bir noter tarafından tasdik edilmiş olan ana sözleşmeye, bir AG kurmak için ihtiyaç vardır. Şirket, Şirketler Sicili’ne girildiğinde yasal olarak AG olarak varlığını sürdürmektedir. AG’nin adı, genellikle kuruluşun amacından alınır ve “Aktiengesellschaft” kelimelerini veya bunun ortak bir kısaltmasını (örn. “AG”) içermelidir.

Bir AG’nin, işletmenin işleyişi ve yönetimi ile ilgili tüm hususlara karar vermeye yetkili bir yönetim kurulu (Vorstand) bulunmalıdır. Yönetim kurulu, müdürlüğe (Aufsichtsrat) bağlı ve sorumludur. Bir AG’nin hissedarları, düzenli olarak planlanmış genel toplantılarda (Hauptversammlungen) şirket ile ilgili olarak yetkilerini kullanırlar.

almanya şirket

Offene Handelsgesellschaft (OHG)

(Almanya şirket genel ortaklık)

GmbH ve AG’nin aksine, bir Offene Handelsgesellschaft OHG’ deki ortakların sınırsız sorumluluğu vardır. Ortaklar Gesellschaftsvertrag aksi takdirde sağlamazsa, her ortak yasal olarak faaliyette bulunmaya aktif olarak katılmakla yükümlüdür. YTG bir mahkemede dava açabilir veya dava açabilir. İç konularda kararlar oy birliği ile verilmelidir, ancak ortaklıklar genellikle oyların çoğunluğu ile kararlara izin verir.

almanya şirket

Kommanditgesellschaft KG

(almanya şirket sınırlı ortaklık)

Kommanditgesellschaft KG temelde bir ortaklıktır ancak bazı ortaklar adına sorumluluk sınırlaması getirmektedir. Bir KG, iki tür ortak taşımaktadır:

1) Kendi kişisel varlıklarına sınırsız bir sorumluluğa sahip olan genel ortak (Komplementär)

2) Sorumlulukları yalnızca kendi nominal sahiplerine kadar uzanan sınırlı ortak (Kommanditist).

almanya şirket

GmbH & Co. KG

(Genel ortak olarak sınırlı bir sorumluluk şirketi ile sınırlı ortaklık)

GmbH & Co. KG, (Genel ortak olarak sınırlı bir sorumluluk şirketi ile sınırlı ortaklık) sınırlı bir ortaklıkla sınırlı bir ortaklık şirketini, ikincisinin tek genel ortağı haline getirerek birleştirir. Sınırlı ortaklar, her KG’nin durumunda olduğu gibi, sadece kayıtlı kuruluşlarının miktarına tabidir.

(Yan)

Bu, bağımsız şirketten fiziksel olarak ayrılan bağımsız bir şirkettir ve belirli bir derecede bağımsızlığa sahiptir. Genellikle kendi yönetimi, muhasebe sistemi, bilanço prosedürü ve ticari varlıkları vardır.

almanya şirket

Zweigniederlassung Branch

Zweigniederlassung Branch, merkezi yönetimin de sorumlusu olan genel merkezin her yönüne bağlı olan bağımsız bir iş koludur.

Bir yan kuruluş ile bir şube arasındaki ayrım, Şirketler Sicilinde bir giriş yapılıp yapılmayacağını belirlediğinden önemlidir. Ayrım ayrıca, fiili işin Alman vergi hukuku açısından yerini belirleme ile de ilgilidir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=EylOr092Fcc”][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=gzYjdvQ0Tug”][/vc_column][/vc_row]