[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Ankara Anlaşması”][vc_column_text]Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması,1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ve taraf ülkelere imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını öngören antlaşmadır.

Bu antlaşma çerçevesinde şekillenen ECAA ya da Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına taraf ülkelerinde kendi işini kurma ve  yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir.

Ankara Anlaşması sadece T.C. vatandaşlarını mı kapsar?

Ankara Anlaşması vizesi Romanya, Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlarını kapsamaktadır. Bununla birlikte, Romanya ve Bulgaristan AB ülkesi konumunda bulunduğu için Ankara Anlaşması vizesi şuanda sadece antlaşmanın tarafı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktif olarak uygulanmaktadır.

 

Ankara Anlaşması vizesine kimler başvurabilir?

Ankara anlaşması vizesine taraf ülkelerin herhangi birinde iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir

Ankara Anlaşması başvurusunda bulunan kişilerin iş yeri açma, işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir. Örneğin; Ankara Anlaşması vizesine başvuran kişiler İnşaat Ofisi ya da mağaza açabileceği gibi ikamet ettiği adresi göstererek pazarlama, şoförlük gibi hizmetler de verebilir. Ancak kişiler vize başvurusunda beyan ettikleri mesleği yapmakla yükümlüdür.

Ankara Anlaşması vizesi özellikleri

  • Ankara Anlaşması vizesi ile ilgili ülkeye giriş yapan kişiler burada yerleşik yaşama hakkına sahip olurlar.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ECAA Ankara Anlaşması vizesi ile kendi işini kurabilir ya da mevcut bir şirkete ortak olabilirler.
  • Ankara Anlaşması vizesi ile ilgili ülkeye yerleşen kişiler ülke vatandaşlarına sunulan ücretsiz ve sağlık gibi haklardan faydalanabilirler.
  • Ankara Anlaşması vizesi ile ilgili ülkeye yerleşen kişiler askerlik hizmetlerini 37 yaşına kadar erteleyebilir ve bedelli askerlik hakkından faydalanabilirler.
  • ECAA Ankara Anlaşması vizesi kapsamında yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilirler. Aile bireyleri kişinin vize başvurusunda beyan ettiği mesleği yapmakla yükümlü değildir. İstedikleri diğer bir alanda çalışabilirler.
  • Ankara Anlaşması vizesinde stand- still( değiştirilemez) kuralı bulunmaktadır. Yani Ankara Anlaşması vizesi ile ülke vatandaşlığına geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez.

 

Ankara Anlaşması vizesi ile gittiğimiz ülkeden vatandaşlık alınır mı?

Ankara Anlaşması vizesi ile ülkeye giriş yapan kişiler başlangıçta 1 yıl devamında ise 3 olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuru yapabilirler. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder.

Ankara Anlaşması vizesi sahibi kişiler, ülkeye yerleştikten 5 yıl sonra yaşadığı ülke için başvuruda bulunup o ülkenin pasaportu alma hakkı kazanır.

ECAA- Ankara Anlaşması Vizesi Başvuru

Ankara Anlaşması Vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da ilgili ülkeden (turistik, öğrenci, ticari vize gibi herhangi biri ile seyahat ettiği zamanlarda) yapabilirler.

Ankara Anlaşması vizesi ile ilgili ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını, gerekli evrakları temin ettikten ülke Konsolosluğuna,  Büyükelçiliğe ya da Danışman Şirketi aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

Ankara Anlaşması vizesine başvuran kişinin başvurusu reddedildiği takdirde, konsolosluk red gerekçelerini başvuru sahibine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Başvuru sahibi red gerekçeleri kendisine ulaştığı tarih itibarıyla 28 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]